Arıza (Diagnoz) Teşhis

Diagnostik, kelime anlamı olarak arızanın tespiti manasına gelmektedir. Bu işlem özel diagnos cihazları ile aracın OBD soketi üzerinden elektronik kontrol ünitelerine bağlanılarak gerçekleştirilmektedir.

Bu cihazlar sayesinde, taşıtlarda meydana gelen , kontrol ünitelerinde arıza kaydı almış olan sorunlar veya arızalar kolayca teşhis edilir. Araç sistemlerinde gün geçtikçe elektronik devrelerin artması ve bu sistemlerin düzgün bir şekilde çalışması ve kontrol edilebilir olması önem kazanmıştır.

Teknolojinin hızla gelişmesi sayesinde artık hemen her otomobilde Elektronik Kontrol Üniteleri bulunmaktadır. Elektronik Kontrol Üniteleri  otomobilin ilgili tüm verilerini kendi hafızasında toplamaktadır. Tıpkı insan vücudunda olduğu gibi otomobillerin bölümlerinde sensörler bulunur ve bu sensörler bulundukları bölgeleri denetlemekle sorumludur. Aynı zamanda bu sensörler aracın bağlantılı kontrol üniteleri ile de sürekli iletişim halindedir. Bulundukları bölümler ile ilgili devamlı bilgi akışı sağlamaktadırlar. Sensör bulunduğu bölümde anormal bir sorun ile karşılaşması durumunda kontrol ünitesi oluşan arızayı hafızaya alarak kayıtlı tutar.

Özellikle bilgisayar teknolojilerinin, elektronik sistemlerin ve yazılımların gelişmesi sayesinde günümüz modern otomobillerde neredeyse arızası çözülemeyen herhangi bir otomobil yok denilebilir. Aracınızda özellikle elektronik kaynaklı bir problem olduğunda gösterge panelinde ikaz lambaları yanıp sönmeye başlar. Bu sayede sürücülere uyarı gönderilerek araçta oluşabilecek daha büyük problemlerin önüne geçilmiş olur .

Elektronik Arızaların dışındaki Mekanik Arıza Tespit işlemlerinde ise , tecrübe ve uzmanlık  önem kazanmaktadır. Carconcept teknisyenleri marka / model bazındaki uzmanlıkları ile mekanik arıza tespitlerine en uygun çözümleri sunmaktadır.

Arıza Tespit Cihazı ile Yapılan Kontroller

Servise mi ihtiyacınız var?