Periyodik Bakım

Motorlu araçlarda önemli parçaların belirli aralıklarla kontrolünün sağlanması, gerekli ayarlamaların yapılması ve arızalı yada eskiyen parçaların değiştirme işlemlerinin gerçekleştirilmesi gereklidir.

Periyodik bakım, motorlu araçların üreticisi tarafından belirlenen aralıklarla kontrol, ayar ve gereken parçaların değişim işlemlerinin gerçekleştirilmesidir. Belirtilen bu işlemler aracın üreticisine göre değişkenlik göstermekle birlikte 10000-20000 km/yıl aralığında gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu işlem aracınızın performansı ve kullanım ömrü açısından büyük önem arz etmektedir.

Periyodik bakımların amacı; araç performansını olabildiğince en iyi durumda muhafaza etmek, büyük arızalara neden olabilecek küçük problemleri ortadan kaldırmak, aracın kanuni düzenlemelere uygun olarak çalışmasını ve herkes için güvenli bir yolculuk olmasını sağlamaktır

Periyodik Bakımda Neler Değişir?

Motor Yağı

Motor yağı, motorun parçaları arasında kaygan bir yüzey oluşturarak güçlü ve sağlıklı bir çalışma ortamı yaratır. Motor yağının kalitesi ve miktarı sürtünmeyi engelleyeceği için parçaların zarar görmesinin de önüne geçerek motorun ömrünü uzatır.

Motor Yağ Filtresi

Motor yağının kirli atıklarının motor parçaları arasına girmesini engelleyen bir filtredir. Parçalar çalışırken birbirine sürtünür eğer motor yağı azalırsa bu sürtünme sonucu ortaya çıkan partiküller motor arızasına neden olabilir. Motor yağ filtresinin görevi de bu parçaları bir yere toplayarak onların motor parçaları arasında gezinmesini ya da birikmesini engellemektir.

Hava Filtresi

Motor hava filtresinin iki farklı işlevi vardır. Bunlardan ilki dışarıdan gelen havayı temizlemek ikincisi ise soğutmaktır. Bu sayede motor sağlıklı bir şekilde çalışır.

Polen Filtresi

Polen filtresi ise klimalı araçlarda bulunmaktadır. Polen filtresi diğer adıyla klima filtresi, klima sistemi olan araçlarda dışarıdan gelen havanın otomobil kabininin içine aktarılmadan önce filtrelenmesini sağlayan sistemdir. Karbonlu ve karbonsuz olarak ikiye ayrılmaktadır. Karbonlu olan havanın filtrelenmesi filtrenin üst kısmındaki özel karbon kaplama sayesinde daha etkin bir şekilde yapılır. Klimanın dolaşım sağladığı havayı otomobilin içine almadan önce filtreleme işlemi yapar. Böylece hem klimayı hem de klimayı besleyen motorun ömrünü uzatır.

Yakıt Filtresi

Yakıt filtresi de periyodik bakımda değişen bir parçadır. Yakıt Filtresi yakıttaki partikülleri süzerek motorun ömrünü uzatır.

Servise mi ihtiyacınız var?